Web Sitesi

Yaratıcı Web Tasarımı Yapımı

Bir web sayfası ne kadar yaratıcı tasarlandı ise ve bu yaratıcı tasarımın yanında ne kadar kullanımı rahat ise o kadar göz alıcıdır. Sanal ortam çok büyük ve sayısız web sitesi bulunuyor. Bu sitelerin arasında sizin sitenizin bir farkı olmalı. İyi Bir Web Sitesinde Olması Gereken Özellikler İyi bir web sitesi öncelik ile göze hitap etmeli.

Bir web sayfası ne kadar yaratıcı tasarlandı ise ve bu yaratıcı tasarımın yanında ne kadar kullanımı rahat ise o kadar göz alıcıdır. Sanal ortam çok büyük ve sayısız web sitesi bulunuyor. Bu sitelerin arasında sizin sitenizin bir farkı olmalı.

İyi Bir Web Sitesinde Olması Gereken Özellikler
İyi bir web sitesi öncelik ile göze hitap etmeli. Görsel olarak bakıldığında özgün olmalı. Göze hitap etmeli. Yaratıcılığı zorlamalı. Bir web sitesinin içeriği çok kaliteli ve bilgi açısından zengin olabilir ama tasarımı kötü olduğu zaman ilgi çekmez. Ama içerik olarak boş sayılabilecek bir web sitesi görsel olarak iyi tasarlandı ise ziyaretçi sayısı çok fazla olur. Şu an yaşadığımız dönemde görsellik çok öenmli bir planda olduğunu bilmek gerekir ve ona göre kaliteli, yaratıcı göze hitap eden bir site sahibi olmak gerekir.

Özgünlük ve Kalite
Bir web sayfasının eğer ki bir kurumu tanıtıyor ise özgün olması ve kaliteli olması gerekir ki kurumun tanıtımı olduğu için önem taşır. Yenilikleri de takip etmek gerekir ki yapılan web sayfası çağın gerisinde kalmasın. Kurumun imajını en iyi şekilde tanıtmak için fark yaratmak için en yaratıcı tasarım için doğru adresi seçmek gerekir.

Tasarım ve Proje
Tasarımın ilk aşaması sitenin alan adının ne olacağıdır. Bir sitenin alan adı belirlenirken kolay okunması yazılabilir almasına özen göstermek gerekir. Sitenin adı sitenin içeriğini çağrıştırmalı ve uyum yakalanmalıdır. Verilen hizmet ya da satılan ürünler ile hiç alakası olmayan bir alan adı doğru olmayacaktır. Alan adı tescili ardına güvenli ve hızlı server aşamasına geçilir. Güvenlik çok önemlidir. Siteye olabilecel bir siber saldırı esnasında sitenin bu saldırıya karşı koyabilmesi ve zarar görmemesi için güvenlik unsuru büyük önem taşır. Sietnin yayılımında bir aksaklık yaşanmamasına dikkat edilmelidir. Hız çok önemli bir faktördür. Siteyi ziyaret eden bir ziyaretçi sayfalar çok ağır açıldığı takdirde siteyi bir daha ziyaret etmeyecektir. Hosting seçenekleri arasında ihtiyaca uygun olan seçilmeli.

Projenin İçeriğinde Nelere Dikkat Edilmeli
Tasarım ardından projenin içeriğine gelindiğinde öncelikler belirlenmelidir. Firmanın tanıtımı, amacı, hedefi, kurumsal olarak taşıdığı kimlik, çalışma anlayışı gibi başlıklar hazırlanır ama fark yaratmak için tasarım farklılaştırmak gerekir. Bunlar zaten bir çok sitenin belli başlı özellikleridir.

Ürün Kataloğu
Web sayfasında ürünler ile ilgili açıklama, fiyat bilgisi ve çeşit olmalıdır. Bunlar görsel olarak sunumu iyi yapılmalıdır. Ziyaretçi aradığı ürünü rahat bulması için arama modülleri mutlaka olmalı ve arama için kullanılacak olan anahtar kelime ile rahatça aranılan şeye ulaşım sağlanmalı.

Ürün Tanıtımı
Web sitesinde tanıtılan ürün renkli resim ve hareketli animasyon ile detaylandırılabilir. Değişik animasyonlar ile site fark yaratabilir. Web sitesinin statik ve dinamik olacak bölümlerinin belirlenmesi gerekir. Sitede ürün tanıtımı ağırlıklı olacak ise dinamik bölüme ağırlık verilmelidir. Hızlı ve kullanışlı bir veri tabanı kullanılması önemlidir.

Devamlılık
Sitenin güncellenme sıklığı belirlenmeli ve esnek yapı oluşturulmalı. Web sayfası tasarım aşamasında iken genişleyebilir özellikte tasarlanması ileride büyüme olması gerektiğinde ek maliyetler oluşmasının önüne geçilmek için mantıklı olacaktır. Hitap edilmesi planlanan kitleye karşı görsel tasarım oluşturulmalı. Bunu yaparken bütünlüğün bozulmamasına da dikkat edilmesi gerekir. Yani yaratıcı ve kitleye hitap eden bir web sayfası tasarlamak ve bunu yaparken amaç dışına çıkılmamalı. Amaç ile bütünlüğün dengelenmesi gerekir. Bunları bir araya getirmek de tamamen uzmanlık isteyen ve tecrübeye dayalı bir iştir. Bu sebep ile yaratıcı bir web tasarımı için doğru yerdesiniz.

Server Sistemleri Banner