SSL

SSL, SEO’yu Olumlu Etkiler Mi?

İngilizce (SSL) Secure Socket Layer anlamına gelen, Güvenli Giriş Katmanı, internet üzerinde yer alan tüm veri iletişimlerinin şifrelenmesini sağlamaktadır. Böylece web sunucu ile web tarayıcı arasında güvenli bir veri iletişimi gerçekleşir. Web tarayıcısının adres çubuğunda görülen altın rengindeki kilit simgesi, o sitenin Secure Socket Layer (SSL) güvencesinde olduğunu göstermektedir. Bu sertifikasının kullanımı ile bir web

İngilizce (SSL) Secure Socket Layer anlamına gelen, Güvenli Giriş Katmanı, internet üzerinde yer alan tüm veri iletişimlerinin şifrelenmesini sağlamaktadır. Böylece web sunucu ile web tarayıcı arasında güvenli bir veri iletişimi gerçekleşir. Web tarayıcısının adres çubuğunda görülen altın rengindeki kilit simgesi, o sitenin Secure Socket Layer (SSL) güvencesinde olduğunu göstermektedir.
Bu sertifikasının kullanımı ile bir web sitesi üzerinde oluşan tüm verilerin şifrelemeleri sağlandığı için, en fazla e-ticaret siteleri tarafından kullanılmaktadır. Şifrelenen veriler kullanıcı, tarih ve saat doğrulaması yapılarak sunuculara gönderilir. Bu şifreli veriler başkaları tarafından şifresiz hale getirilememektedir.

Seo Nedir?
SEO arama motoru optimizasyonu, bir web sitesinin arama motorlarında üst sıralara çıkmasını adına yapılan çalışmalardır. SEO, site için SEO ve site dışı SEO olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Site içi SEO, bir web sitesinin içeriğinin arama motoruna uygun şekilde düzenlenme işlemidir.
Arama motoru da, kullanıcı deneyimini ve site içeriğini baz alarak, sitenin aramalarda en üst sıralarda yer almasını sağlamaktadır. Site dışı SEO ise, bir çok farklı teknikler yapılır. Bun teknikler içerisindeki en popüleri, sitenin başka sitelere göre daha kaliteli backling almasıdır. Bunun yanında marka bilinirliği ve sosyal medya etkinlikleri de site dışı SEO’ yu etkilemektedir.

SEO İçin SSL’in Önemi
Google arama motorunun kendi yayınladığı “SSL Sertifikası” konulu makalesinde, SSL sertifikasına sahip sitelerin daha güvenli veri trafiği oluşturdukları için arama motoru sonuçlarında daha üst sıralarda yer aldıklarını belirtmiştir. Bu açılmaya göre Google, sitelerin arama sonucu kriterlerini, SSL sertifikalarının olup olmadığına göre belirlediğini göstermektedir. Bu anlamda, kullanıcıların gözünde, SSL sertifikasına sahip olan bir site daha güvenli bağlantılara sahip olduğu anlamına gelmektedir. Bu kapsamda düşünüldüğünde SSL sertifikasının, sitenin içeriği ile birebir ilişki halinde olan SEO için önemi anlaşılabilmektedir.

SSL’in Web Site İçin Önemi
SSL sertifikası, ziyaretçiler ile site arasında kişisel tüm bilgilerin, şifre ve kredi kartı bilgilerinin ve tüm gizli verilerin şifrelenmesini sağlar. Google’ nin en çok üzerinde durduğu, önemsediği ve gerekli önlemleri aldığı güvenlik çalışmalarına istinaden, bir web sitesinde SSL’nin olmayışı o sitenin tamamen eksikliğini göstermektedir. Bir web sitesinin arama motorlarında üst sıralarda yer alabilmesi için, Google tarafından hassasiyet olarak nitelendirilen SSL sertifikasına sahip olması zorunlu bir hal almıştır.

SSL Sertifikası Kurulumu
SSL sertifikasının alındığı yere iletilen sunucu bilgileri sayesinde, kurulum işlemi bir kaç saat içerisinde gerçekleşir. SSL kurulumu ilgili firma tarafından yapılabildiği gibi, web sitesi yöneticileri tarafından da yapılabilmektedir. Bunun için sırasıyla Kontrol Paneli-SSL Yönetimi menüsü altında bulunan Sertifika Kurulum adımlarının takip edilmesi yetmektedir.

SSL Kurulum Sonrasındaki Değişiklik ve Seo İçin Önemi
Yapılan SSL sertifikasının ardından sitede yapılan değişiklik http:// yerine https:// ile siteye ulaşım sağlanabilmektedir. Sadece sitenin ana sayfası değil, sitede bulunan tüm linklere http:// ile ulaşılacaktır. Web sitelerinin sıralamaları SSL güvenliklerine bağlıdır. SSL’ nin SEO’ ya etkisine bakıldığında, daha fazla kaliteli kullanıcının web sitesini ziyaret etmesi ile, daha geniş kitlelere hitap etme ve erişme imkanına sahip olduğu görülmektedir.

SSL ve SEO dönüşümleri önemli derecede etkilemek için birlikte çalışmaktadırlar. Güvenli olan bir web sitesinin, güvenilir bir otorite ile hizmete sunulması ve potansiyeli yüksek kullanıcılara hitap etmesi sonucunda, kullanıcıların kişisel tüm bilgilerinin ve şifrelerinin güvende olduklarına kanaat getirdikleri web sitelerine yoğunlaştıkları unutulmamalıdır.
SSL sertifikasına sahip bir web sitesinde, şifrelemeler sayesinde kullanıcılara ait hiç bir bilginin dolandırıcılar tarafından kaçırılamadığı anlaşılmaktadır. Tüm bu açıklanan gerekçeler ile SSL sertifikasının, siteye veri girişi yapan SEO’ ya yönelik olumlu etkileri göz ardı edilememektedir.

Server Sistemleri Banner