Web Hosting

SSD Hosting Faydaları

SSD Hosting, eski tip hostinglere göre daha hızlı, çevre dostu ve daha güvenilir olarak kabul edilmektedir. Şirket sahibi olup da, hosting şirketlerinin ne tür harddisk kullandıklarını hiç düşünmeyen şirket sahibi sayısı oldukça fazladır. SSD Nedir? (Solid State Drive-Katı Hal Sürücüsü) SSD, verilen depolanması için mekanik olan parçalar yerine, dâhili devrelerden ve bellek yongalarından faydalanan sürücülere

SSD Hosting, eski tip hostinglere göre daha hızlı, çevre dostu ve daha güvenilir olarak kabul edilmektedir. Şirket sahibi olup da, hosting şirketlerinin ne tür harddisk kullandıklarını hiç düşünmeyen şirket sahibi sayısı oldukça fazladır.

SSD Nedir?
(Solid State Drive-Katı Hal Sürücüsü) SSD, verilen depolanması için mekanik olan parçalar yerine, dâhili devrelerden ve bellek yongalarından faydalanan sürücülere verilen genel bir isimdir. İyi bir bilgisayara sahip olmak isteyen kişiler için vazgeçilmez olan SSD, geleneksel sabi disklerin birçok sorununu da ortadan kaldırmaktadır.

SSD ile HDD Arasındaki Farklar
HDD’ler mevcut verileri dönen diskler üzerine depolamaktadır. SSD’ler ise, hareketli parçalara sahip değillerdir. İkisi de harddisk olmasına rağmen, teknolojileri tamamen farklılık göstermektedir. SSD, bir nevi USB belleğe benzetilebilir. Ancak HDD, yazılıp silinebilen DVD olarak düşünmek yersiz değildir. SSD’ler hız bakımından da HDD’ den oldukça gelişmiştir.

SSD’nin Hosting İçin Önemi
Hosting bünyesinde harddisk seçimi oldukça önemlidir. Yanlış bir hosting tipinin seçilmesi, yapılabilecek en büyük hatalardan biri haline gelebilir. Hosting seçimi yapmak gerektiğinde, birçok kişi önce maliyeti düşünerek, olabilecek en düşük maliyete yönelir. Bunun kestirme yolu da ucuz donanım seçmektir. Sonuç itibari ile de, yavaş harddiskleri de baraberinde gelmiş olur. Ticari kuruluşlar için bu seçim tamamen zarardır. Böylesi bir durumda, sunucunun önemli kaynaklarının önüne set çekilmiş olunmaktadır. Ucuz seçim yapmakla, hız feda edilmiş olur ve bu da müşteri hoşnutsuzluğuna, sık sık da aksaklıklara sebebiyet vererek yavaş bir web sitesi manzarası oluşturur. Tüm bu olumsuzlukların yaşanmaması için SSD hosting hizmetlerinden faydalanmak büyük yarar sağlayacaktır.

SSD Hosting Tercih Etmek İçin Dört Önemli Neden
1- Web sitelerindeki yükleme süreleri, google sıralama algoritmalarında belirleyici bir unsurdur. Bunun temel nedeni, hızlı olan web sitelerinin daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunmuş olmasıdır. Bu kapsamda, her gün binlerce kişi tarafından ziyaret edilecek olan bir web sitesi için SSD Hostingin tercih edilmesi, maksimumum hızın elde edilmesini, sonuç olarak da google sıralamasında en üstte yer almayı olanaklı kılmaktadır.
2- Eski tip harddisklerde (HDD) yaşanan aksaklıklar %2 ile %3 arasında değişmekte iken, SDD aksaklıkları %0.2 gibi küçük bir orandadır. Tüm istatistikler SSD’nin, eski tip harddisklerine (HDD) göre daha yüksek çalışma süresi ve güvenilirlik sunduğunu göstermektedir. Web hosting paketleri incelenirken, tüm bunların göz özünde bulundurulması fayda sağlayacaktır.
3- SSD’nin çevre dostu olması, enerji tüketimi yönünden 1.19 Watt kullanması, diğer SATA’ lara kıyasla en az 5 kat daha verimli olduğunu göstermektedir. Yani SSD, HDD’nin kullandığı elektrik tüketiminin beşte birini kullanmaktadır.
4- Online satış sitesine sahip olan biri için en önemli husus veri yükleme hızıdır. Bu da, alışveriş sitelerindeki sepet iptallerini, müşterilere verilen anlık desteği aksatmaktadır. Özellikle alışveriş sitelerine yapılan güncel veri yüklemeleri sonucu web sitesinde hız düşüklüğü meydana gelmektedir. Bunun en kestirme yolu SSD Hosting hizmetine geçilerek mevcut hızın maksimumum seviyeye çıkarılmasını sağlamak olmaktadır. Bu da, satış yapan web sitesi için daha fazla müşteri potansiyeli elde etmeyi sağlamaktadır.
Sonuç

Web hosting seçimlerinde bilinçli karar verilmesi gerekir. Ucuz hosting seçimi yanlış bir seçim olabilir. En hızlı harddiskler SSD olarak, tüm dünyada kabul görmüştür. SSD’ler eski tip harddisklere nazaran yüzlerce kat daha hızlıdır. Birçok avantajı vardır. Hızlı web siteleri arama motorlarında en üstte yer alırlar. Buradaki temel faktör SSD tercihidir. Web sitesinin gelişmiş bir hale gelmesini, yüz binlerce kişiye hitap edebilmesini isteyenlerin tercihi her zaman SSD hostinglerden yana olmuştur.

Server Sistemleri Banner