Domain

Domain Satın Almak İçin Geçerli Sebepler

Bir web sitesinin alan adı olarak kullanılan ve adına domain denen giriş adresi insanların siteye ulaşım sağlayabilmesi için gerekli olan url uzantısının bütünü olarak tanımlanabilir. Ziyaretçilerin web sitesine direk olarak ulaşabilmesi için adres kısmına sitenin domain kısmını yazarak giriş yapmaları gerekir. Domain ve hosting adı verilen servisler ücretli servisler olup, site üzerinden satın alım işlemi

Bir web sitesinin alan adı olarak kullanılan ve adına domain denen giriş adresi insanların siteye ulaşım sağlayabilmesi için gerekli olan url uzantısının bütünü olarak tanımlanabilir. Ziyaretçilerin web sitesine direk olarak ulaşabilmesi için adres kısmına sitenin domain kısmını yazarak giriş yapmaları gerekir.

Domain ve hosting adı verilen servisler ücretli servisler olup, site üzerinden satın alım işlemi gerçekleştirilebilmektedir. Domain servisleri alınmış olunan alan adına en az 1 yıllık süre ile tescillenerek satılır. 1 senelik süre sonucunda tekrar yenilenen domain alım işlemine devam edilmesi web sitesinin sürekli olarak açık kalmasını sağlar.

Domain Alımı
Domain almak için sitenin vermiş olduğu hizmetlerden yararlanarak çeşitli ürün paketleri doğrultusunda satın alım işlemi gerçekleştirilebilir. Sitenin belirtmiş olduğu banka hesaplarına 1 yıllık domain ücretinin yatırılmasının ardından sitenin tarafına gönderilen banka dekontu sayesinde domain alımı yapılmış olur.
Hızlı ve basit adımlarla gerçekleştirilebilecek olan domain alımı sitenin belirlediği paketler doğrultusunda değişerek üzerinde oynama ve esneklik yapılabilen paketler de bulunur. Siteni vermiş olduğu alan adı hizmetlerinden domain alımını gerçekleştirmek için müşteri girişi üzerinden giriş yapmak, üyelik yok ise üyelik oluşturmak gerekir.

Domain Aldıktan Sonra Neler Yapılmalı?
Domain satın alım işlemi site üzerinden tamamlandıktan sonra hosting servisleri ile birlikte alım işlemini desteklemek mümkündür. Web sitesinin alan adını hazırlanmasının ardından site içerisinde oluşturulacak düzen ve ürün satışı olacak ise ürün tanıtımlarının yapıldığı yazılar, SEO uyumlu makaleler ve daha bir çok etmenin siteye eklenmesi gerekir. Hosting uygulamaları sayesinde domain alan adının desteklenmesi sağlanır. Siteye gelen günlük ziyaretçilerin verilerinin çıktısını site üzerinden alabilmek mümkündür.

Domain Alımının Faydaları
Resmi bir web site kurmak ve bu sitede gerek işletmenin tanıtımını yapmak, gerek ürün satmak, gerekse de blog yazıları yayınlayarak günlük ziyaretçi sayısını arttırmak için domain satın alımı yapmak oldukça faydalı bir işlem olacaktır. Domain satın alımını yapmak bir web sitesinin günlük ziyaretçi sayısının takip edilebilmesini, bu takip ile veri analizi yapılabilmesini ve site yöneticisinin bu verileri aylık olarak toparlayabilmesini sağlar. Domain alımı veri analizinde kullanılan bir işlem olup bu adres satırı üzerinden siteye giriş çıkış saatleri, bir kullanıcının sitede ne kadar süre kaldığı gibi bilgilere ulaşılabilir.

Domain Almak için Gerekli Sebepler
Kısa, kaliteli ve akılda kalan domain satın alma işlemi ileriye yönelik domain yatırım fırsatlarından yararlanılmasını sağlar. Küçük bir işletmesi bulunan kişilerin domain satın alımı ile birlikte işletmesinin marka değerinin artmasına yardımcı olması site tarafından verilen hizmetle sağlanmış olur. İşletmelerin internet ortamına taşınması ile birlikte geniş bir kitleye hitap edilmesi sağlanabilir. Domain satın alımı sadece işletme sahiplerine değil, aynı zamanda bloggerlara da oldukça yararlı geri dönüşleri olan bir işlemdir. Sosyal ağların ve alanların günden güne değiştiği bir sektör içerisinde domain satın alarak web sitesi kurmak karlı bir işlemdir.

Domain Uzantıları
Domain alan adı olarak bilinen ve uzantıların çeşitliliğine göre fiyatların da artış gösterdiği bir hizmet olarak satın alınabilir. Domain uzantılarına bakıldığı zaman; .com, .net, .org, .biz, .istanbul, .com.tr, .net.tr, .gen.tr, .asia, .xxx şeklinde birbirinden faklı uzantıların hizmetler içerisinde yer aldığı görülür. Minimum 1 yıllık bir süreç içerisinde verilen bu hizmetlerin kayıt tutarı, transfer tutarı, yenileme ve süre uzatma tutarı ve diğer özellikleri ile birlikte farklılık gösterdikleri görülür. Domain uzantılarının bilinen uzantılar üzerinden hizmetinin satın alınması web sitesi için ziyaretçi çekme açısından önemli bir detaydır.

Server Sistemleri Banner