Web Hosting

Domain Hosting Bağlantısını Yapmanın Kolay Yolları

Bir web sitesi hazırlanırken en önemli adımlardan bir tanesi alınmış olan domain ile hosting bağlantısını sağlam bir şekilde yapmaktır. Site üzerinden verilen server hizmetleri doğrultusunda bir site açmak istediğiniz zaman hem domain satın alımını hem de sitenize günlük ziyaretçi sağlayacak olan hosting alımını gerçekleştirebilirsiniz. Bu iki sistemin uyumlu bir şekilde çalışması için siteden yardım alabilir

Bir web sitesi hazırlanırken en önemli adımlardan bir tanesi alınmış olan domain ile hosting bağlantısını sağlam bir şekilde yapmaktır. Site üzerinden verilen server hizmetleri doğrultusunda bir site açmak istediğiniz zaman hem domain satın alımını hem de sitenize günlük ziyaretçi sağlayacak olan hosting alımını gerçekleştirebilirsiniz. Bu iki sistemin uyumlu bir şekilde çalışması için siteden yardım alabilir ve siteniz ile hosting arasındaki bağlantının kurulmasını isteyebilirsiniz.

Domain DNS İşlemi
Farklı bir firmadan domain alınmış ise ve server sistemleri tarafından hosting ile bağlantısı yapılması isteniyor ise bunun için alınmış olan domain adresinin DNS ayarlarının değiştirilmesi gerekir. DNS işlevinin hosting ile uyumluluk sağlaması adına değişiklik göstermesi gerekirken bu işlem site yönetimi içerisinde çalışan alanında uzman kişiler tarafından yapılır. Satın alınmış olan alan adını farklı bir domaine yönlendirmek, e-posta sunucuları kaydı girmek, park sayfasına çekmek, TXT kaydı girmek, transfer işlemleri, A kaydı ile yönlendirme yapmak ve whois detaylarını girmek gibi bir çok işlem gerçekleştirilir.

Domainin Hosting ile Kullanımı
Sistem üzerinden hem domain hem de hosting satın alımının yapılması ile birlikte hosting hizmetleri içerisinde yer alan web hosting hesaplarına giriş yapılır. Bu kısımda hesapların yönetildiği bir bölüm bulunmakla birlikte bu bölümde domain adresinin hosting içerisine entegre edilebilmesi için satın alınmış olan domain adresi girilerek yönetilmesi sağlanır. Hosting seçimi sırasında domain uzantısı ile bağlantılı bir uzantı almak önemli olup uyum sağlamaları açısından dikkat edilmesi gereken bir noktadır.

Hosting Seçimi
Bir web sitesinin iyi bir hosting sağlayıcısı olmasını istiyorsanız bunun için verimlilik, kalite ve yüksek uptime sağlanması gerekir. Hosting seçimleri konusunda oldukça uygun paket fiyatları sunulan sitede açacağınız web sitesinin hitap edeceği kitleye göre kendinize uygun olan paketi seçebilmeniz mümkündür. Ekonomik, standart, kurumsal ve profesyonel sistemler içerisinde sunulan paketlerin özeliklerinin değişkenlik gösteriyor olması fiyat bazında da değişiklik göstermelerine neden olur. İstediğiniz sektör kurulumuna dahil olarak da sitenin sunmuş olduğu hosting hizmetleri değişkenlik gösterir. Web hosting, bayi hosting, kurumsal hosting ve wordpress hosting sistemleri olmak üzere müşterilerin seçebileceği farklı hosting sistemleri yer alır.

Domain-Hosting İlişkisi
Web sitesinin hangi sistem üzerine kurulursa kurulsun gün içerisinde ziyaretçi sayısında belirli bir düzey olması önemlidir. Özellikle satış yapılacak ise ya da kurumsal bir firmanın resmi web sitesi olacak ise bu sitenin günlük bazdaki ziyaretçi sayısının devamlı olarak artması, belirli bir düzeyde sabit kalması ancak aşağıya inmemesi önemlidir. Bunun için sitenin kurulum aşamasında satın alınmış olan domain adresinin üzerine hosting sisteminin sağlanması ile günlük ziyaretçi sayısının ne kadar olacağı belirlenmiş olur. Farklı ortamlarda yapılan tanıtımlar da ziyaretçi sayısını etkilemekle birlikte işlemi garanti altına almak için hosting hizmetinin alınması tavsiye edilir.

Domain ile Hosting Sistemlerinin Bağlantısını Yapma
Server sistemleri konusunda 2004 senesinden beri uzman bir şekilde hizmet veren firma üzerinden bu iki hizmetin de satın alınması halinde firma ek hizmet olarak bu sistemlerin birbirleri ile bağlantısını gerçekleştirebilmektedir. Bunun yanı sıra ek hizmet olarak ayrı bir satın alım işlei gerçekleştirmek istemeyen kullanıcıları sistem üzerinden açmış oldukları üyelikleri ile birlikte domain ve hosting işlemlerini birbirlerine bağlayabilmeleri mümkündür. Kendi kontrol panelleri üzerinden gerçekleştirebilecekleri domain ve hosting yönetme alanı üzerinden domain adresinin hosting sistemi üzerinde girilmesi sonucunda satın alınmış olan hosting paketindeki günlük ve aylık ziyaretçilerin verilmiş olan domain adresi üzerinde yönlendirilme işlemi sağlanmış olunur.

Server Sistemleri Banner