WordPress

Bloggerlar İçin WordPress Eklentileri

WordPress, milyonlarca web sitesinin alt yapısını oluşturan ve her geçen gün gelişerek büyüyen bir alt yapıdır. Dünyada en çok talep gören içerik yönetim sistemi olması ile birlikte bir çok eklentiye de sahiptir. Özellikle blog yazarlarının ihtiyaç duyabildikleri özelliklere göre eklentiler ekleyerek web sitelerini özelleştirebilmektedirler. Kodlama bilgisi olanların, WordPress’ e doğrudan eklenti yazabilmelerinin mümkün olabildiği gibi,

WordPress, milyonlarca web sitesinin alt yapısını oluşturan ve her geçen gün gelişerek büyüyen bir alt yapıdır. Dünyada en çok talep gören içerik yönetim sistemi olması ile birlikte bir çok eklentiye de sahiptir. Özellikle blog yazarlarının ihtiyaç duyabildikleri özelliklere göre eklentiler ekleyerek web sitelerini özelleştirebilmektedirler. Kodlama bilgisi olanların, WordPress’ e doğrudan eklenti yazabilmelerinin mümkün olabildiği gibi, basit adımlarla hazır eklentileri de kullanabilmektedirler. Tüm eklentiler web sitesinin esnek bir yapıda olmasını sağlamaya yarayan temel bileşenler olmuşlardır.

Akısmet Eklentisi
Wordpress sitesi kurulur kurulmaz, ilk kurulması gereken eklenti olarak bilinmektedir. Siteye gelen yorum, sahte üyelik ve spamların önüne büyük bir bariyer çekme görevi üstlenmektedir. Bu özellik sayesinde, arama motorları tarafından site ile ilgili oluşabilecek olumsuz izlenimlerin ortadan kaldırılması sağlanır.
Bu eklentinin kurulmaması halinde, web sitesinin onlarca yorum ve spam ile dolması olağan bir durumdur. Yapılan bu yorumlar, barındırdıkları zararlı linklere tıklayan ziyaretçiler için de büyük güvenlik riski taşımaktadır. Bu nedenle bu tür yorumların her gün silinmesi ile uğraşmak yerine Akısmet Eklentisi’ nin kurulumu büyük fayda sağlamaktadır. Kişisel web siteleri için ücretsiz olan bu eklenti, web sitesi üzerinde hiç bir yoğunluk yaratmamaktadır.

Jetpack Eklentisi
Wordpress kullanıcılarının bir çok ihtiyacını içerisinde barındıran bu eklenti sayesinde, ihtiyaç duyulan tüm eklentilerin tek paket halinde kullanımı ve siteye entegre edilmesi sağlanabilmektedir. Jetpack’ i aktifleştirmek için, eklenti içerisinde bulunan istenilen özelliğin seçilmesi yeterli olmaktadır. Bunlar; paylaşım butonları, istatistik, otomatik içerik paylaşma, galeri, mobil tema vb. olarak sıralanabilir. Jetpack sayesinde site, diğer eklentilere göre daha hızlı çalışmaktadır.

WpSmush Eklentisi
WordPress sitesinin, daha hızlı çalışması için içeriklerin ve dosyaların hızlı yüklenmesi gerekmektedir. Bunun yanında, SEO hususunda siteye destek sağlanması istenildiğinde, WpSmush eklentisinin uygun olacağı bilinmektedir. Bu eklenti sayesinde sitedeki resim boyutlarının, resimlerin kalitesi bozulmadan küçültülebilmektedir. Bu kapsamda, hem site mevcut durumdan daha hızlı açılır duruma gelmekte hem de SEO açısından bir adım öne geçmiş olunmaktadır. WpSmush eklentisinin hem ücretli PRO versiyonu hem de ücretsiz versiyonları mevcuttur.

All in One SEO Pack Eklentisi
All in One SEO Pack eklentisi sayesinde, WordPress sitesinin arama motorlarında daha üst sıralarda yer alması sağlanarak, kullanıcıların siteyi ziyaretleri sırasında kolaylık sunma avantajı bulunmaktadır. Bu yönü ile oldukça kullanışlı olan bu eklenti, SEO konusundaki tüm içerikleri (Açıklama, Başlık, Anahtar Kelimeler vb) tek bir paketle kullanıcılara sunmaktadır. Eklenti ilk kurulduğunda, belirli sabit ayarlar ile karşılaşılmaktadır. Bu ayarlar üzerinden işlem yapılmaktadır.
All in One SEO Pack eklentisi, kendisi ile uyumlu olan bir çok özelliği beraberinde getirmektedir. Bunlar; sosyal medya meta tag, site haritası v. olarak sıralanabilir. Site içerisinde kodlama ile gerçekleştirilen işlemleri, bu eklenti üzerinden aktif hale getirerek sitenin yoğunluğu azaltılabilmektedir.
Bunların yanı sıra, sitenin ihtiyaç duyulan sayfa başlıkları ayarı ve link ayarlarıyla ilgili tüm düzenlemeleri de, bu eklenti üzerinden yapmak mümkündür. All in One SEO Pack eklentisi, genel kontrol ayarları dışında, sitenin performansıyla ilgili tüm düzenleme ayarlarını da bulundurmaktadır. Sitenin genel durumu hakkında bilgi almak için de oldukça faydalı bir eklentidir.

Wp3 Total Cache Eklentisi
Web sitesinin hızlı açılması ve bu sayede ziyaretçilerin siteyi daha çok ziyaret etmelerini sağlayan üstün özellikte bir performans eklentisidir. Siteye entegre edildikten sonra etkisini en hızlı şekilde göstermektedir. Web sitesinin daha hızlı yüklenebilmesi sayesinde site, arama motorları tarafından daha çok tercih edilir hale gelmektedir.

Server Sistemleri Banner